Jak podłączyć gaz do domu? Etapy pracy
Korzystanie z gazu ziemnego lub płynnego w domu to wygoda. Jest to forma ogrzewania budynku, podgrzewania wody i zasilania kuchenki gazowej. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie już na etapie budowy, ale można je też wprowadzić w zamieszkałych domach. Jednak, zanim będzie możliwość skorzystania z tej opcji, należy wykonać przyłączenie sieci gazowej. Warto wiedzieć, jak przebiega realizacja instalacji wewnętrznej.
Od czego należy zacząć?
Pierwszym krokiem do wykonania przyłącza gazu jest złożenie wniosku o warunki przyłączenia. Dokument, należy złożyć w najbliższym punkcie obsługi klienta dystrybutora gazu. Do wniosku trzeba dołączyć plan zabudowy lub szkic sytuacyjny. Najlepiej, żeby znalazła się na nim proponowana lokalizacja szafki gazowej. Następnie odbiera się warunki przyłączenia do sieci. Zazwyczaj w tym czasie można także podpisać umowę z gazownią.
Wykonawca instalacji gazowej
Następnym krokiem jest wybranie firmy, która zajmie się wykonaniem instalacji gazowej, np. w Opalenicy. Zazwyczaj w takim przypadku inwestorzy kierują się ceną usługi. Warto także zwrócić uwagę na ich zakres. Wygodną opcją jest załatwienie przez wykonawcę nie tylko wykonania projektu, ale też wszelkich formalności. Najpierw wykonywany jest projekt wewnętrznej instalacji gazowej. O wykonywaniu robót, należy powiadomić Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Ostatnie kroki
Po wykonaniu przyłącza, należy przeprowadzić odbiór. Dokument musi zostać wystawiony przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia. Następnym krokiem jest podpisanie umowy ze sprzedawcą gazu. Oprócz podstawowych dokumentów potrzebne będzie „zgłoszenie gotowości instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym”. Ustala się wtedy termin montażu licznika. Potem można już korzystać z gazu.